
Het stond al eindeloos lang op mijn lijstje om eens te doen met de kinderen, zelf gekleurde rijst maken. Sensopatisch spelen is leuk en ook nog eens goed voor kinderen. Al moet je zelf wel een beetje tegen troep kunnen. Melle had een papadag, Fenne een vriendinnetje, Elin lag te slapen, dus ik besloot dat ik iets leuks met Siem wilde doen. Lekker rotzooien dus. Regenboogrijst maken. En uiteindelijk was het een klusje van niks. Lekker snel, lekker makkelijk, leuk resultaat.
Siem is altijd extra trots als hij kan helpen en het ook nog goed lukt. Binnen no time hadden we zes bakjes fel gekleurde rijst staan drogen in de zon. Grappig hoe moeilijk ze het al vinden om er af te blijven, ze konden het niet laten. De felle kleurtjes trekken de aandacht en ‘oh mam, dit voelt zo lekker.’ I knowwww….

Hoe maak je gekleurde rijst?
Wij kleurden twee pakken rijst verdeeld over 6 kommetjes. Elk kommetje ging in een afsluitbare stevige plastic zak. Daarin deden we een eetlepel azijn en een paar druppels voedingskleurstof. Goed mixen. Toen we alle zes de zakken gevuld hadden, goten we de rijst terug in de bakjes en zette ze in het zonnetje. Uurtje op de verwarming kan ook natuurlijk.
Als iemand een alternatief weet voor de plastic zakken, let me know. Ik zou ze liefst vervangen voor een duurzamere oplossing.

En tadaa, klaar om mee te spelen. Eens kijken wat ze er mee gaan doen.
Nu de bakjes nog mooi gesorteerd waren, maakte ze de mooiste kunstwerkjes. Fenne is tegenwoordig in de ban van mandala’s maken. Na een paar uur spelen was er van de gesorteerde bakjes niet veel meer over. Alle rijst lag door elkaar. Geen punt, dat wisten we van te voren. Maar nog steeds ziet het er tof uit en voelt het heerlijk om met de handjes doorheen te gaan. Blijkbaar is dit leuk voor kleine en grote kinderen 🙂 Altijd zo fijn als ze iets vinden waar ze alledrie hun ei in kwijt kunnen.

Hoe kan je met gekleurde rijst spelen?
Ze zijn hier creatief zat maar soms hebben ze wat aanzetjes nodig. Eenmaal bezig verzinnen ze vanalles. Of zet er wat nieuwe spulletjes bij, komen er vanzelf weer zat ideeën.
- Kunstwerkjes maken. Ook leuk met bijvoorbeeld klei of koekjesvormpjes.
- Letters schrijven/oefenen
- Voelen
- Gieten in bekertjes, bakjes, bordjes, pannetjes
- Restaurantje spelen
- Verstop kleine spulletjes in een bak met de gekleurde rijst en laat ze zoeken
- Laat ze de rijst op een bord of dienblad met een rand gooien en maak een kleine wereld maken. Een dino wereld bijvoorbeeld. Kabouterwereld, barbiewereld, dierentuin….
Na afloop giet ik alle rijst terug in een afsluitbare plastic bak voor de volgende keer.
Nog meer spelen:
- Sfeerhuisjes knutselen
- Dino fossielen maken van zoutdeeg
- pennenbakjes van zoutdeeg en strijkkralen
- speelgoed uit ijs hakken
- slijm maken
- marmerpapier maken met scheerschuim
Wil je MamaMaai volgen? Facebook, pinterest, instagram
11 Comments
Naomi
9 augustus, 2019 at 16:24Wat leuk! Wij speelden vroeger met bruine bonen, maar dit ziet er een stuk vrolijker uit;).
Erna
22 januari, 2023 at 07:57Je kunt ook groene erwten kopen, bruine zwarte witte bonen en allerlei kleuren linzen.
De felgekleurde rijst is natuurlijk prachtig en de plastic zakjes die je gebruikt, kun je ook bewaren voor meerdere keren😉
MamaMaai
31 augustus, 2023 at 16:45Ja dat is ook een goed idee inderdaad!
Britt Stevens
20 januari, 2022 at 21:52Wat voor soort kleurstof gebruikte u
MamaMaai
21 januari, 2022 at 16:29Hoi Britt, ik gebruik voedingskleurstof met azijn 🙂
Anne
2 oktober, 2022 at 07:30Je kunt in plaats van de plastic zakken een afsluitbare bak gebruiken , beetje langer schudden maar wel n duurzamer alternatief !
MamaMaai
14 oktober, 2022 at 09:39Ja natuurlijk, dat ik daar zelf niet aan gedacht heb, dank je wel voor je aanvulling!
Sandra Delhez
21 juni, 2023 at 20:26Ik had een kleine meid die bedacht dat het toch wel heel leuk zou zijn als er ook glitter in zat. Nu had ik nog wat eetbare goudspray staan om taarten etc mee te decoreren. Nadat ik ze in de schaaltjes verdeeld had om te drogen er een beetje gouden spray overheen gespoten en goed doorgemengd. Helemaal glitter is het niet geworden, maar meer een soort metallic kleur rood/geel/groen/blauw. Experiment had dus een andere uitkomst als voorzien maar zeker geslaagd! Het viel enorm in de smaak!
MamaMaai
31 augustus, 2023 at 16:47Haha oh ja glitter… die fase is echt heel leuk vind ik maar je komt het overal tegen
Gèraldine
8 oktober, 2023 at 22:50Moet je de rijst eerst koken of kleur je de rijst gelijk als het uit het pak komt?
MamaMaai
10 november, 2023 at 10:47Hoi, nee niet koken, dan wordt hij te zacht. Du echt direct vanuit het pak, dan heb je leuke speelrijst.